شاخه ها
مقایسه نیروی هیدرولیک با نیروی پنوماتیک

مقایسه نیروی هیدرولیک با نیروی پنوماتیک

معرفی اولیه هیدرولیک و پنوماتیک

صنعت تجهیزات هیدرولیک پرقدرت، چیزی نیست که عموم مردم با آن آشنایی داشته باشند. اکثر ابزارهای خانگی مورد استفاده‌ی افراد غیرفنی توسط نیروی الکتریسیته و کمی هم نیروی پنوماتیک تغذیه می‌شوند، مانند چکش یا میخکوب برقی. در واقع استفاده از ابزار هیدرولیک خارج از کارخانه ها و دیگر محیط های صنعتی سنگین رایج نیست. البته به ندرت استفاده از ابزارهای هیدرولیک دستی نیز مشاهده می‌شود که کاربردی بسیار اختصاصی دارند.

در این پست قصد داریم تفاوت های بین تجهیزات هیدرولیک و پنوماتیک را بررسی کنیم، ولی ابتدا مختصراً به توضیح وجه اشتراک بین این تجهیزات و مواردی که باعث تمایز آنها نسبت به دیگر سیستم ها می‌شود می‌پردازیم.

به طور کلی، کارکرد هر دوی این تجهیزات بر یک اصل مشترک استوار است. به این صورت که در هر دوی آنها یک موتور مخصوص با فشرده کردن ماده‌ای مانند هوا یا یک مایع، باعث انجام شدن عملی توسط نیروی حاصل از آن می‌شود. این نحوه انتقال نیرو سبب می‌شود هر دوی این تجهیزات در یک دسته قرار گیرند که بر خلاف نوع دیگری از انتقال نیرو به نام “انتقال سخت” است که به عنوان مثال در خودرو ها کاربر دارد.

مورد دیگری که باعث تمایز آنها از نوع انتقال نیروی سخت می‌شود جا دادن آنها در مکان مورد نظر است. بدین معنا که به لطف انعطاف پذیری بالای خطوط مورد استفاده در سیستم های هیدرولیک و پنوماتیک، می‌توان به راحتی آنها را برای جا دادن در محل مورد نظر تنظیم کرد، چراکه بر خلاف تجهیزات انتقال نیروی سخت، نیازی به فیکس شدن در یک محدوده مشخص ندارند. همچنین گاز و یا مایع موجود در سیستم های هیدرولیک و پنوماتیک می‌تواند شوک های مکانیکی وارد بر سیستم را جذب و خنثی کند که باعث افزایش طول عمر سیستم می‌شود چراکه فشارهای ناشی از لرزش به تجهیزات وارد نشده و احتمال آسیب به آنها و شکستگی بسیار کم می‌شود.

تفاوت های بین سیستم های هیدرولیک و پنوماتیک

در ادامه به بررسی تفاوت های اساسی بین سیستم های هیدرولیک و پنوماتیک می‌پردازیم:

فشرده سازی: در سیستم های پنوماتیک عامل انتقال نیرو گازها و در سیستم های هیدرولیک این عامل مایعات است. گازها قابل فشرده شدن هستند ولی مایعات چنین خاصیتی ندارند. این بدین معناست که تجهیزات پنوماتیک تا زمانی که انرژی ذخیره شده در گاز فشرده وجود دارد، به فعالیت خود ادامه می‌دهند، اما در سیستم های هیدرولیک لازم است که به طور مدارم یک پمپ کار کند تا سیستم فعال بماند.

اگزوز: ماشین های هیدرولیک و پنوماتیک نیز مانند دیگر ماشین ها یک اگزوز یا خروجی دارند که برای دفع فرآورده فرعی سیستم تعبیه شده است. از آنجاییکه خروجی سیستم های پنوماتیک گاز است، برای استفاده در زیر آب مناسب نیستند، در حالیکه سیستم ها و تجهیزات هیدرولیک در این شرایط قابل استفاده هستند.

روانکاری: مایع موجود در سیستم های هیدرولیک علاوه بر عمل انتقال نیرو، عمل روانکاری سیستم خود را نیز انجام می‌دهند. اما سیستم های پنوماتیک باید با اسپری روغن روانکاری شوند که این کار برای نگهداری و حفظ طول عمر قطعات متحرک بسیار حیاتی است.

تصفیه کردن: کمپرسور (فشرده ساز) های هوا زمانی که در محیط های آلوده استفاده می‌شوند حجم زیادی از ذرات معلق و گرد و خاک را به خود جذب می‌کنند. ولی در تجهیزات هیدرولیک به دلیل بسته بودن سیستم و فشار بالا، تولید ناخالصی هایی توسط سیستم درون خودش محتمل‌تر است. لذا در اکثر قریب به اتفاق مواقع، اسفاده از افزودنی های مخصوصی که به سیستم کمک می‌کند تا در برابر فرسایش مقاوم شود ضروری است.

 حرارت: حرارت، عاملی که باعث می‌شود هواپیماها و دیگر وسایل نقلیه عظیم به ترمزهای هوایی وابسته باشند. ترمزهای هیدرولیک به دلیل استفاده از مایعات برای انتقال نیرو حرارت بالایی را تولید می‌کنند، اما از جهتی نیز کمتر نیاز به خنک کردن دارند، اما زمانی که نیاز به خنک شدن پیدا کنند ممکن است توده های بخار متراکم تولید کنند که می‌تواند فاجعه بار باشد. ازین رو ترمزهای هیدرولیک بیشتر مناسب خودروهای سواری هستند که وزن بسیار زیادی نداشته باشند.

نرمی: طبیعت عدم تراکم پذیری مایعات باعث می‌شود که کنترل سیستم های هیدرولیک دقیق‌تر، نرم‌تر و روان‌تر باشد

فشار: بین فشاری که سیستم های هیدرولیک و فشاری که تجهیزات پنوماتیک تحت آن کار می‌کنند تفاوت فاحشی وجود دارد. به این صورت که فشاری که در سیستم های هیدرولیک وجود دارد اغلب بسیار بیشتر از فشار سیستم ها پنوماتیک است.

اینها تنها برخی از تفاوت ها و شباهت های سیستم های هیدرولیک و پنوماتیک بودند. برای مشاهده جزئیات بیشتر به لینک های زیر در سایت راستینکار مراجعه کنید.

 

برای مشاهده قطعات و تجهیزات هیدرولیک شرکت راستینکار می توانید به محصولات گروه هیدرولیک مراجعه نمایید برای مشاهده قطعات و تجهیزات پنوماتیک شرکت راستینکار می توانید به محصولات گروه پنومایتک مراجعه نمایید.

 

 

 

 

 

 

شرکت راستینکار با تجربه ای بیش از ۶۰ سال در زمینه محصولات، قطعات و تجهیزات هیدرولیک و پنوماتیک (خدمات عرضه، مونتاژ، بازرسی و نگهداری) همواره آماده ارائه خدمات مشاوره به مشتریان خود است. خواهشمند است برای دریافت مشاوره و قیمت گیری با ما تماس (۰۲۱۳۳۹۹۱۸۵۲ – ۰۲۱۳۳۹۷۶۵۳۰ –  – ۰۲۱۳۳۹۷۶۵۳۱) حاصل فرمایید یا در تلگرام با استفاده از شماره ۰۹۱۹۸۱۶۱۶۹۲ به ما پیام ارسال نمایید (کانال تلگرامی ما: ‌telegram.me/rastinkar )

درمورد نویسنده

rastinkar@rastinkar.com

نوشته های متبط

در کانال تگرام ما عضو شوید

با ما در تلگرام همراه باشید، تا با انواع محصولات ، طرز عملکرد، راهنمای استفاده و بسیاری از دیگر مطالب مفید مطلع شوید

JOIN
CLOSE
Open chat