شاخه ها
معرفی کلی اتصالات

معرفی کلی اتصالات

هدف اتصالات

در کاربردهای خودرویی،  اتصالات متعلق به شاخه فنون “لوله‌کشی” هستند، این فنون نه تنها بر شیلنگها و خطوط لوله (که مایعات و گازها را از یک نقطه وسیله نقیله به نقطه دیگر آن منتقل می‌کنند) دلالت دارد، بلکه به فرآیند شکل دادن و نصب آنها نیز مربوط می‌شود. لوله ها، شیلنگ ها و اتصالات آنها در بسیاری از نقاط یک خودرو به کار می‌روند. سیستم های ترمز، انتقال سوخت، سیستم های هوای فشرده، تهویه هوا، خنک کننده موتور خودرو، گرمایش، توان فرمان، ابزار دقیق و روان‌کننده ها تمامی این موارد از شیلنگ، لوله و اتصالات استفاده می‌کنند. هدف همواره یکسان است: انتقال سیالات یا گازها با حداقل نیرو و فشار ممکن از جایی که هست، به جایی که مورد نیاز است، در حالی که تمام آنها در یک سیستم نگه داشته می‌شوند.

اتصالات لوله کشی (یا فیتینگ ها) یک لوله را به یک لوله دیگر و یا به یک واحد از سیستم متصل می‌کند. انتخاب، استفاده و کار کردن با لوله و اتصالات بخش جدا نشدنی بسیاری از کارهای تعمیراتی است. لذا آشنایی کامل یک تکنسین تعمیر لوازم مربوط به این حیطه با انواع مختلف این اتصالات و لوله ها و همچنین نحوه نصب صحیح و کاربری آنها امری ضروری به نظر می‌رسد.

خلاصه‌ای از استاندارد های کنونی اتصالات، منابع، مفهوم پیشوند نام آنها و کلمات اختصاری مربوط به این حیطه:

استاندارد را می‌توان به این صورت تعریف کرد که شرایطی است که یک منبع معتبر به عنوان یک مرجع برای اندازه‌گیری وزن، طول، کیفیت و دیگر خصوصیات یک محصول در اختیار ما می‌گذارد تا با مقایسه خصوصیات محصول با خصوصیات مرجع تعیین شده بتوان نوع استاندارد محصول را تعیین کرد. استانداردهای مخصوصی برای هر کدام از انواع شاخه های صنعت نظیر کشتیرانی، هوانوردی، ساخت و ساز و… وجود دارد. با توجه به اتصالات و اشکال پیچی و رزوه شده‌ی آن، تا کنون تعداد بسیاری استانداردگزاری توسط نهادهای نظامی و مدنی از کشورهای مختلف صورت گرفته است.

این استانداردها شامل توصیه‌هایی است که به طور دقیق جزئیات ابعاد، قدرت و تحمل، حد فاصل ها، مواد و مهارت مورد نیاز برای ساخت یک محصول خاص را تعیین می‌کند. تولیدکنندگانی که این دستورالعمل‌های استانداردسازی را در تمام مراحل طراحی و تولید اتصالاتشان رعایت می‌کنند می‌توانند اطمینان حاصل کنند که محصولاتشان در سطح ملی و حتی بین‌المللی از نظر فنی پذیرفته می‌شود و به طور گسترده استفاده خواهند شد.

در زیر برخی از رایج ترین استانداردها، مرجع ها، نام های اختصاری و پیشوند نام محصولات که مربوط به اشکال پیچی اتصالات و پیکربندی اتصالات است گردآوری شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آنها به سایت راستین کار مراجعه کنید.

نوع استاندارد/ مرجع/ پیشوند نام/ نام اختصاری

توضیح

معنی فارسی

AN Air Force-Navy standard استاندارد نیروی هوایی و دریایی
BSF British-Standard-Fine استاندارد انگلیسی کیفیت
BSP British-Standard-Pipe استاندارد انگلیسی لوله
BSPP British-Standard-Pipe; Parallel thread استاندارد انگلیسی لوله، رزوه موازی
BSPT British-Standard-Pipe; Tapered thread استاندارد انگلیسی لوله، رزوه مخروطی
BSW British-Standard-Whitworth استاندارد انگلیسی ویتوورث
DIN Deutsch Industrienorm (German industrial) standard استاندارد صنعتی آلمانی (آلمانی بوشخور)
Dryseal Dryseal thread form: see NPTF رزوه دِرای‌سیل، به NPTF مراجعه کنید
ISO International-Standard-Organization سازمان استاندارد بین‌المللی
JIC Joint-Industry-Conference صنعت مفصل مجتمع (پرچی)
M Metric thread رزوه متریک (آلمانی)
MS Military-Standard استاندارد نظامی
NPSM National-Pipe-Straight-Mechanical لوله مستقیم مکانیکی ملی
NPT National-Pipe-Taper لوله مخروطی ملی
NPTF National-Pipe-Taper-Fuel; Dryseal-American-Standard-Taper-Pipe-Thread لوله سوخت مخروطی ملی، استاندارد رزوه مخروطی لوله آمریکایی
SAE Society-of-Automotive-Engineers انجمن مهندسان خودرویی
UNC Unified-National-Coarse درشت‌نی ملی قطعه مشترک
UNF Unified-National-Fine کیفیت ملی قطعه مشترک
Whitworth (W) Whitworth screw thread form رزوه پیچی شکل ویتوورث
ORFS O Ring Face Seal مهره او-رینگ خور (تخت، لیفتراکی)

نواع رایج اتصالات:

اتصالات لوله‌کشی و سرشیلنگی ها یک لوله یا شیلنگ را به لوله یا شیلنگ دیگر و یا به یک واحد از سیستم متصل می‌کند. اصولاً برای این کار سه روش وجود دارد: بوسیله بست لوله و شیلنگ، بوسیله چنگک و همچنین پیچ کردن. معمولاً فاکتوری که می‌توان بر اساس آن روش اتصال را انتخاب کرد فشاری است که در سیستم وجود دارد. در زیر توضیح انواع اتصالات و سرشیلنگی ها به همراه تصویر آنها آورده شده است:

اتصالات بدون شعله فشرده: اتصالات فشرده نوع DIN از ۳ قسمت تشکیل شده‌اند: بدنه، آستر و مهره. بدنه در قسمتی که به شیلنگ وصل می‌شود دارای شانه است و زمانی که بدنه و مهره وصل می‌شوند، لبه های این شانه جداره شیلنگ را محکم نگه می‌دارد.
اتصالات شعله شمعی: در اتصالات شعله شمعی قسمت انتهایی به شکل شعله شمع و با یک زاویه به سمت بیرون کشیده شده است. این قطعه دارای کونیک ۴۵ درجه SAE بوده و طوری طراحی شده تا کاملا بدون نشت باشد.
اتصالات فشاری: این اتصالات توسط یک فشار به داخل هم چفت می‌شوند و توسط یک گیره بر روی شیلنگ ثابت می‌مانند. اتصالات فشاری دارای یک او-رینگ (حلقه او شکل) نیز هستند که توسط واشری مخصوص پشتیبانی می‌شود و از جدا شدن اتصال در فشار بالا جلوگیری می‌کند. این نوع اتصالات در بسیاری موارد کاربرد دارند و به راحتی با یک فشار متصل یا جدا می‌شوند. ۱. او-رینگ ۲. واشر پشتیبان ۳. حلقه گیره‌ای ۴. آستر ۵. دکمه فشاری
اتصال مهره تسبیح شکل: این اتصالات مخصوص سیستم هایی که نیاز به انعطاف پذیری دارند طراحی شده است. مانند شیلنگ های تفلون، پی.وی.سی و غیره. زمانی که این اتصال در جای خود محکم شود قسمت انتهای آن به شکل مهره تسبیح در می‌آید. ۱. بدنه ۲. مهره ۳. شیلنک پلاستیکی نرم ۴. مهره تسبیح
اتصالات لوله: قسمت رزوه شد‌ه‌ی این اتصالات دارای یک ساختار مخروطی شکل است که باعث می‌شود احتمال نشت از بین برود. به لطف تحولی در اتصالات لوله بنام زروه لوله دِرای‌سیل (‌Dryseal) دیگر نیازی به پیچاندن اتصالات با نیروی زیاد برای اطمینان از عدم نشت نیست. هنگام بسته شدن این اتصالات نوعی از اتصال بنام فلز به فلز بوجود می‌آید که بر نفوذناپذیر بودن اتصال می‌افزاید.
سرشیلنگی ثابت: این اتصالات یک انتهای بلند و دندانه دار به شکل نری دارند که داخل یک شیلنگ فرو رفته و توسط دندانه ها در جای خود محکم می‌شود. این اتصالات باید به همراه بست شیلنگ و یا پوستگیری استفاده شوند. در شکل زیر شمایل برش طولی این اتصال را مشاهده می‌کنید.

برای مشاهده جزئیات بیشتر از این اتصالات و مشاهده انواع محصولات آن به این لینک مراجعه کنید.

شرکت راستینکار با تجربه ای بیش از ۶۰ سال در زمینه محصولات، قطعات و تجهیزات هیدرولیک و پنوماتیک (خدمات عرضه، مونتاژ، بازرسی و نگهداری) همواره آماده ارائه خدمات مشاوره به مشتریان خود است. خواهشمند است برای دریافت مشاوره و قیمت گیری با ما تماس (۰۲۱۳۳۹۹۱۸۵۲ – ۰۲۱۳۳۹۷۶۵۳۰ –  – ۰۲۱۳۳۹۷۶۵۳۱) حاصل فرمایید یا در تلگرام با استفاده از شماره ۰۹۱۹۸۱۶۱۶۹۲ به ما پیام ارسال نمایید (کانال تلگرامی ما: ‌telegram.me/rastinkar )

درمورد نویسنده

rastinkar@rastinkar.com

نوشته های متبط

در کانال تگرام ما عضو شوید

با ما در تلگرام همراه باشید، تا با انواع محصولات ، طرز عملکرد، راهنمای استفاده و بسیاری از دیگر مطالب مفید مطلع شوید

JOIN
CLOSE
Open chat