شاخه ها
چهار جزء مهم در یک شلنگ استیل خرطومی وجود خواهد داشت: تیوب (یا خودشلنگ)، نوار (قیطان یا خرطومی شیلنگ)، گلوبند محافظ و اتصالات.

شلنگ استیل خرطومی: اجزای سازنده و ارزش آن

شلنگ استیل خرطومی: اجزای سازنده و ارزش آن

اگر هیچ گزینه خاص یا لوازم جانبی مورد نیاز نباشد، چهار جزء مهم در یک شلنگ استیل خرطومی وجود خواهد داشت: تیوب (یا خودشلنگ)، نوار (قیطان یا خرطومی شیلنگ)، گلوبند محافظ و اتصالات. ممکن است در برخی از کاربردها یا جاهای دیگر اجزای متفاوتی نیز برای این نوع شیلنگ ها وجود داشته باشد، اما در اکثر کاربردها، مونتاژهای این شیلنگ شامل این چهار اجزای تشکیل دهنده است. بیایید هر یک از این اجزا و عملکرد آنها به عنوان بخشی از مونتاژ و چگونگی کارکرد آنها برای ایجاد ارزش بررسی کنیم.

شلنگ خرطومی استیل
شلنگ خرطومی استیل

اتصالات

مونتاژهای شیلنگهای استیل میتوانند تقریبا با هر اتصالی که به انتهای لوله جوش داده شود درست شوند. از این جهت، بسیار مهم است که اتصالات انتهایی مناسبی برای کارکرد مورد نیاز در نظر گرفت. اطمینان حاصل کنید که اتصالات دارای اندازه مناسب، آلیاژ درست و فشار مناسب (بر اساس استاندارد لوله و تیوب، کلاس فشار و غیره تعیین شده باشد) برای کاربرد مدنظر را داشته باشد و استانداردها یا مشخصات فنی بخصوص را برآورده سازد.

گلوبند محافظ

از گلوبند محافظ برای متصل کردن بخش داخلی شیلنگ و بخش خرطومی آن در زمان انجام جوشکاری استفاده می شود، در جایی که جوش های TIG، شیلنگ، بخش بافته شده و گلوبند را باهم توسط جوش نقطه ای متصل میکنند. یک نقطه جوش زمانی خوب می شود که یک پایه مناسب برای مابقی جوش های مورد نیاز داشته باشد. و از آنجایی که طول عمر آنها با گرما کم می شود، بنابراین لازم است که  اتصالات را به شیلنگ با جوشکاری مناسب متصل کرد. مهم  است که گلوبند محافظ کاملاً اندازه باشد تا جوشکاری را تسهیل دهد و برای از بخش‌های آخر خرطومی‌های شیلنگ محافظت کرده تا ول نباشند و حرکت نکنند.

خرطومی (سیم تور)

برای اینکه شیلنگ خرطومی بتواند توانایی مقاومت در برابر فشار بالا را داشته باشد از فولاد ضد زنگ یا سایر آلیاژهای دیگر بر روی شیلنگ بافته می شوند. متغیرهای زیادی وجود دارد که می تواند بر روی عملکرد خرطومی تاثیر بگذارد، از جمله قطر سیم، تعداد سیم در هر حامل (رول) و تعداد حامل‌ها. علاوه بر این، عملکرد شلنگ ممکن است با استفاده از چند لایه بریده شده یا بافته شده افزایش یابد. طراح شیلنگ می‌داند که طراحی مناسب خرطوم تاثیر قابل توجهی بر فشار کاری و عمر چرخه شلنگ دارد. به همین دلیل است که ما هر خرطومی را با دقت طراحی می‌کنیم تا اطمینان حاصل شود که پوششی با کیفیت بسیار بالا باشد، و آن را به طور مستقیم بر روی شیلنگ در تمام اندازه ها قرار می دهیم تا اطمینان حاصل شود که خرطوم کاملاً متناسب است و از شیلنگ در برابر له شدگی های احتمالی محافظت می کند و بیشتر طول عمر را تظمین می کند.

تیوب

 تیوب در واقع اصل شیلنگ خرطومی است که حاوی ماده‌ایی است که در آن انتقال داده می‌شود و انعطاف پذیری مورد نیاز را فراهم می‌کند. طراح شیلنگ با استفاده از فرآیندهای مختلف به منظور تولید محصولات انعطاف پذیر در صنعت بکار می گیرد، و تکنولوژیی‌هایی که استفاده می‌کنیم بهترین محصول برای اکثر کاربردهای صنعتی را تعبیه می کند.

انواع مختلفی از قطعاتی که در بالا گفتیم وجود دارد و برای تولید یک محصول خوب نیاز به دانش فراوان در این حوزه است. حال بیاید در خصوص ارزش در زمانی که یک محصول را تولید می کنیم صحبت کنیم.

ویژگی‌هایی که ارزش خرطومی استیل را مشخص می کند

۴ ویژگی اصلی (و همچنین چندین ویژگی ثانویه) وجود دارد که باید هنگام انتخاب یک شلنگ استیل در نظر گرفته شود.

  1. رتبه بندی فشار ((MAWP
  2. انعطاف پذیری/بازیافت (MDBR)
  3. مقاومت در برابر خوردگی
  4. هزینه

مقاومت به خوردگی اساساً موضوع انتخاب آلیاژ مناسب است (اگر چه عوامل دیگری نیز باید مورد توجه قرار گیرد). چالش ما به عنوان یک تولید کننده، توسعه فرآیند مناسب برای ایجاد یک محصول است که به بهترین وجه سه ویژگی باقی مانده از فشار، انعطاف پذیری و هزینه را ارضا کند.

انعطاف پذیری یک اصطلاحی است برای نشان دادن اینکه شیلنگ در هنگام کار چقدر توانایی خم شدن را دارد. با این حال، انعطلاف پذیری ممکن است به چیزهای مختلفی بستگی داشته باشد که در نیاز افراد، متفاوت است. بعضی افراد به شلنگی نیاز دارند که در شعاع‌های تنگ و کوچک خم شود، در حالی که دیگران یک شلنگی نیاز دارند که طول عمر بالایی داشته باشد. با این وجود دیگر افراد یک شیلنگ قابل انعطاف می‌خواهند که به راحتی و بدون صرف نیروی محرکه زیاد بر روی تجهیزاتی که شلنگ بر آنها متصل است، خم شود. در اکثر جاها، طراح شیلنگ این فرآیند را مخصوص کاربرد مدنظر طوری انجام می دهد که بهترین روش برای فرم دهی شیلنگ خواهد بود به طوریکه هر سه ویژگی مدنظر را داشته باشد. انعطاف پذیری برای خرطوم توسط یکای حداقل شعاع خمش (MDBR) بیان شده است که از طریق آزمایش طول عمر در آزمایشگاه ما حاصل می‌شود.

هزینه هزینه یک عامل ایجاد تعادل در تمام تصمیمات خرید است. تصمیم‎گیری خرید صرفاً بر پایه هزینه است، فرض می‌شود که همه محصولات یکسان هستند به جز قیمت آنها، که کاملاً نادرست است. اگرچه باید علاوه بر در نظرگرفتن عوامل هزینه، بر ارزش محصولات ارائه شده همراه با ویژگی‌های بالا و با کیفیت به همراه خدمات استثنایی، تمرکز می‌کنیم.  شما می‌توانید به این معادله نگاه کنید: کیفیت + سرویس_ هزینه =ارزش. در حالی که ممکن است شیلنگ‌های فلزی ارزان قیمت در بازار امروز وجود داشته باشد، ارزش (کیفیت و خدمات) ما بیشتر از هزینه محصول ما است. این ارزش، به همراه ارزشی که شما به مشتری ارائه میدهیم، باهم یک ازرش دوبرابریی را ایجاد می کند که بسیار قدرمتند است. کمک به درک تعاریف ارزش برای کاربران محصولات ما، می‌تواند سخت باشد. به همین دلیل است که ما دوره‌هایی مانند دانشگاه طراحی شلنگ را ارائه می‌دهیم تا به مردم درمورد چگونگی ارزش محصولات کمک کنیم.

علاقه‌مند به یادگیری بیشتر هستید؟ برای پیدا کردن راه‌های بیشتر با ما تماس بگیرید. شرکت راستینکار با تجربه ای بیش از ۶۰ سال در زمینه محصولات، قطعات و تجهیزات هیدرولیک و پنوماتیک (خدمات عرضه، مونتاژ، بازرسی و نگهداری) همواره آماده ارائه خدمات مشاوره به مشتریان خود است. خواهشمند است برای دریافت مشاوره و قیمت گیری با ما تماس (۰۲۱۳۳۹۹۱۸۵۲  ۰۲۱۳۳۹۷۶۵۳۰   – ۰۲۱۳۳۹۷۶۵۳۱) حاصل فرمایید یا در تلگرام با استفاده از شماره ۰۹۱۹۸۱۶۱۶۹۲ به ما پیام ارسال نمایید (کانال تلگرامی ما:telegram.me/rastinkar )

درمورد نویسنده

rastinkar@rastinkar.com

نوشته های متبط

در کانال تگرام ما عضو شوید

با ما در تلگرام همراه باشید، تا با انواع محصولات ، طرز عملکرد، راهنمای استفاده و بسیاری از دیگر مطالب مفید مطلع شوید

JOIN
CLOSE
Open chat