شاخه ها
حل مشکل خورندگی کلر

حل مشکل خورندگی کلر

  چالش

قبل از رسیدن آب به خانه‌هایمان، ابتدا باید استانداردهای استفاده از آب آشامیدنی رعایت شوند، سپس می‌توان آن را مورد استفاده قرار داد. منابع آب باید تصفیه و ضد عفونی شوند تا آب زیر زمینی به آب آشامیدنی مورد استفاده، تبدیل گردد. تصفیه خانه‌های آب باید همواره کار کنند تا آب آشامیدنی مورد نیاز خانه، مدرسه، اداره و غیره را تامین کنند. تصفیه خانه‌های آب، که روزانه تقریباً ۴۰۰۰۰۰متر مکعب آب آشامیدنی را در شهر های بزرگ تامین می‌کنند، سعی در حذف تمام نارسایی‌های موجود در تجهیزات تصفیه آب خود دارند. در این سیستم، آب به کمک کلر ضد عفونی می‌شود تا برای مصرف عموم امن شود. اما برای حفظ امنیت آب، ابتدا باید کلر به آب اضافه شود که بهترین راه ، انتقال گاز و مایع کلر به مخزن سیستم است. هدف ما ارائه یک مونتاژ شلنگ کلر برای بهبود کیفیت، کاهش هزینه‌های تجهیزات، تعمیرات و نگهداری آن است.

 راه حل

در محیط خشک و بدون رطوبت، کلر به عنوان غیر خورنده در نظر گرفته می‌شود، اما این ویژگی با وجود رطوبت، حتی رطوبت موجود در جو، در تمام حالات تغییر می‌کند. سپس کلر یک عامل بسیار اکسنده می‌شود. اکثر مواد شیمیایی را می‌توان توسط شیلنگ‌های فولادی به راحتی منتقل کرد، اما این موضوع برای کلر صادق نیست. کلر به صورت بالقوه مخصوصا در تماس با رطوبت، خاصیت ضد زنگ فولاد را پیدا می‌کند. ممکن است سعی کند که از تاثیر خورندگی جلوگیری کند و شاید تاحدودی هم موفق شود، اما این امر در تصفیه آب امکان پذیر نیست. فقط یک شلنگ کلر مخصوص را می‌توان استفاده کرد. بهترین شیلنگ انتقال کلر، لوله PTFE با نوار سیم Hastelloy است. این لوله تقریبا در برابر تمام مواد شیمیایی مقاوم است و می‌تواند برای انتقال مواد شیمیایی که واکنش خورندگی دارد، مانند کلر، استفاده شود. لوله PTFE بدون اینکه از مواد شیمیایی تاثیر بپذیرد، می‌تواند در محدوده دمایی وسیعی کار کند، با این حال از آنجا که یک مونتاژ کامل شیلنگ در نظر گرفته شده است، دمای کار نوار سیم Hastelloy و اتصالات آن، حداکثر در درمای ۹۰ درجه سانتیگراد محدود می‌شود. در مورد چنین کاربردهایی، دمای بالاتر باعث افزایش خورندگی توسط محیط می‌شود. حتی آلیاژهایی مانند Hastelpoy در معرض خطر کاهش مقدار هالوژن کلر هستند که از طریق لوله PTFE نفوذ کرده و به مواد نوار حمله می‌کنند. خوشبختانه در این مورد دمای کار، همانند محیط بوده و از دمای ۵ درجه سانتیگراد تا ۳۵ درجه سانتیگراد متغیر است، بنابراین لوله انتقال کلر در نوار Hastelloy مقاومت می‌کند، در حالی که ورق برش فولاد بدون شک خواهد خواهد خورد.

برای تولید یک مونتاژ کامل از شیلنگ، ما از ۲/۱ “شلنگ انتقال کلر به طول ۲.۵ متر با ۱” شیار مادگی اتصالات در دو انتها، مطابق استاندارد DIN 477-1 برای اتصالات سیلندر، استفاده می‌کنیم. هر دو اتصالات و حلقه ها از فلز Monel استفاده شده که یکی دیگر از آلیاژهای مقاوم در برابر مواد شیمیایی است. موتاژ شلنگ یک مخزن، یک تن کلر را به خط لوله نصب و راه اندازی آب متصل می‌کند. مخزن کلر بر روی یک سکوی اندازه‌گیری قرار گرفته که برای وزن‌گیری و نظارت بر میزان خورندگی مواد شیمایی فرآیند، طراحی شده است. اگر به طور مناسب در سوپاپ نصب شده باشد، آنگاه کلر درجریان مونتاژ شیلنگ آماده استفاده در فشار کاری تا حداکثر ۱۰.۵ بار خواهد بود.

  نتیجه

طول عمر برای همه پروسه‌هایی که شامل مواد شیمیایی تهاجمی هستند، بسیار مهم است. مونتاژ شلنگ انتقال کلر که ما معرفی کردیم، احتمال نشست کلر را کاهش می دهد. تعمیر و بازرسی‌های منظم نشان می‌دهد که مونتاژ، هیچ گونه خاصیت خورندگی یا تخریبی را در بر ندارد. عمر مفید شیلنگ انتقال کلر و اتصالات ساخته شده از آلیاژهای مناسب باتوجه به نشست‌های مکرر، تعیین نمی‌شود. علاوه بر مزایای اقتصادی، ما برخی از مسائل ایمنی و کیفی را نیز اضافه کردیم.

شرکت راستینکار با تجربه ای بیش از ۶۰ سال در زمینه محصولات، قطعات و تجهیزات هیدرولیک و پنوماتیک (خدمات عرضه، مونتاژ، بازرسی و نگهداری) همواره آماده ارائه خدمات مشاوره به مشتریان خود است. خواهشمند است برای دریافت مشاوره و قیمت گیری با ما تماس (۰۲۱۳۳۹۹۱۸۵۲  ۰۲۱۳۳۹۷۶۵۳۰   – ۰۲۱۳۳۹۷۶۵۳۱) حاصل فرمایید یا در تلگرام با استفاده از شماره ۰۹۱۹۸۱۶۱۶۹۲ به ما پیام ارسال نمایید (کانال تلگرامی ما:telegram.me/rastinkar )

درمورد نویسنده

rastinkar@rastinkar.com

نوشته های متبط

در کانال تگرام ما عضو شوید

با ما در تلگرام همراه باشید، تا با انواع محصولات ، طرز عملکرد، راهنمای استفاده و بسیاری از دیگر مطالب مفید مطلع شوید

JOIN
CLOSE
Open chat