شاخه ها

حقایق شلنگ هیدرولیک

سیستم‌های هیدرولیک اولیه بر روی ماشین‌های بسیار بزرگ نصب می‌شدند، و شبیه هیولاهای بی‌حرکت بودند – و بنابراین سیستم‌های پمپاژ آنها می بایست به سختی لوله‌ها می‌بود. وقتی که افراد مزیت محرک‌های هیدرولیکی را شناختند و متوجه شدند که تنها به ماشین های ثابت محدود نمی‌شوند، آنگاه شلنگ‌های هیدرولیک اولیه به منظور ایجاد حرکت بین دو نقطه متحرک، همانند بازوی مکانیکی، اختراع شدند.

اگر چه فشار هیدرولیکی می‌تواند داخل یک سیلندر با آب بند چرمی مهر و موم شود، اما رسیدگی ساده به دستگاه‌هایی که برای توصیف فشار به ما کمک می‌کند تا مشکلات اولیه در ساخت کانال‌های انعطاف پذیر، پوند در هر اینچ مربع را درک کنیم. یک اینچ مربع به اندازه یک تمبر پستی بسیار بزرگ است. تصور کنید که صدها پوند فشار بر روی یک اینچ مربع قرار داده شده باشد، آنگاه چالشی که مهندسان با آن روبه رو بودن را درک خواهید کرد، بخصوص در یک قرن پیش که تنها راه حل استفاده از مواد طبیعی موجود بود. فعلاً این را قبول می‌کنیم، اما فرض کنید که بر روی یک بلوک بلند و بر روی دو پای خود ایستاده اید و آنگاه  چند تن بر روی شانه های تان قرار گیرد؛ این چیزی است که شیلنگ باید از داخل تحمل کند.

شیلنگ هیدرولیک

اما آنها بلاخره توانستند این مشکل را حل کنند. شلنگ های هیدرولیک در آن زمان  دارای بدنه داخلی از لاستیک طبیعی بودند که توسط بافت ها یا نخ بافت های سیم پیچ به که به منظور قدرت دهی به دور آنها پچیده شده بود تشکیل شده بودند. آنها یک بافت اضافی سیم پیچ را برای بالا بردن مقاومت در برابر سایش اضافه کردند ساخت این نوع شیلنگ ها به صورت ناباورانه ای برای مدت های طولانی ادامه پیدا کرد و من هنوز هم  شلنگ هایی که بدنه خارجی آنها از پوست است را گه گاهی می بینم.

اگر واقع بینانه بگویم، سیستم‌های اولیه هیدرولیک توانایی تحمل فشار زیاد را نداشته اند و حتی زمانی رسیدن به فشار ۱۰۰۰psi کار سختی بود. از آنجا که نیاز به فشار بالاتر ایجاد شد و توانایی در ساخت اجزا پیشرفت پیدا کرد، بنابراین توانایی‌های شیلنگ هیدرولیکی نیز افزایش یافت. اضافه شدن سیم فولادی به خارج از هسته داخلی لاستیک، باعث افزایش فشار می‌شود.

با “سیم کشی” سیم فولادی در شلنگ هیدرولیکی، شما اجازه انعطاف پذیری بیشتر در خم شدن به شلنگ را می‌دهید اما مقاومت در برابر گسترش شعاعی را اضافه می‌کنید. بعدا برای تقویت بیشتر شیلنگ هیدرولیکی و افزایش ظرفیت آن، لایه‌های متعدد لنت فولادی اضافه شد. سپس هرکدام از آنها با یک لایه لاستیک به منظور جلوگیری از سایش فلز رو فلز از هم جدا می‌شوند و بنابراین شلنگ‌های هیدرولیک بر اساس تعداد لایه های فولاد ضد زنگ موجود در آنها نام گذاری شدند، مانند “شیلنگ هیدرولیکی دو سیم”. همانطور که در هر صنعت مشخص است اشکال مختلف ساخت و ساز شیلنگ تکامل یافته و در برخی از شلنگ‌های از بافت مارپیچی پارچه یا فولاد ساخته شده‌ است و برخی دیگر جهت مارپیچ آن بسمت مخالف تابیده می‌شوند. در نهایت شیلنگ هایی با قدرت کششی بالای فولاد نیز به بازار راه می‌یابد و ظرفیت فشار شلنگ هیدرولیکی را بهبود می‌بخشد. یکی از بزرگترین جهش‌ها در تکنولوژی شلنگ، ادغام رطوبت مصنوعی بود. به دلیل ثبات آن در محدوده دما و همچنین سازگاری آن با بیشتر روغن های هیدرولیک، بونا N یا نیتریل، محبوب ترین لاستیک مورد استفاده در ماشین آلات هیدرولیک است. با استفاده از مواد و تکنولوژی های مدرن ساخت، شیلنگ هیدرولیکی هم اکنون قوی و قابل اعتماد بوده و قادر است تا سالیان درازی تا فشارpsi  ۵۰۰۰  یا بیشترفعالیت کند. در حال حاضر شیلنگ‌ها با چهار لایه از نوارهای سیم در سیستم‌های هیدرولیک رایج شده است به خصوص آنهایی که به قطر بزرگ با فشار بالا نیاز دارند مانند بیل مکانیکی. همانطور که نیاز به افزایش فشار در سیستم‌های هیدرولیک بیشتر می‌شود، مواد اولیه شیلنگ و تکنیک‌های ساخت و ساز نیز بهبود خواهد یافت.

شرکت راستینکار با تجربه ای بیش از ۶۰ سال در زمینه محصولات، قطعات و تجهیزات هیدرولیک و پنوماتیک (خدمات عرضه، مونتاژ، بازرسی و نگهداری) همواره آماده ارائه خدمات مشاوره به مشتریان خود است. خواهشمند است برای دریافت مشاوره و قیمت گیری با ما تماس (۰۲۱۳۳۹۹۱۸۵۲  ۰۲۱۳۳۹۷۶۵۳۰   – ۰۲۱۳۳۹۷۶۵۳۱) حاصل فرمایید یا در تلگرام با استفاده از شماره ۰۹۱۹۸۱۶۱۶۹۲ به ما پیام ارسال نمایید (کانال تلگرامی ما:telegram.me/rastinkar )

درمورد نویسنده

rastinkar@rastinkar.com

نوشته های متبط

در کانال تگرام ما عضو شوید

با ما در تلگرام همراه باشید، تا با انواع محصولات ، طرز عملکرد، راهنمای استفاده و بسیاری از دیگر مطالب مفید مطلع شوید

JOIN
CLOSE
Open chat