شاخه ها
اتصالات ویکتولیک (Victaulic)

اتصالات ویکتولیک (Victaulic)

تاریخچه

کمپانی مدرنی که با نام ویکتولیک (Victaulic) شناخته می‌شود سال ۱۹۲۵ در نیویورک تأسیس شد که هدف تجاری آن قطعات مکانیکی، کوپلینگ های رزوه شده، آستر لوله و مهره واشر بود. فناوری اتصال لوله ها با کمک کوپلینگ های رزوه شده مکانیکی به دوران جنگ جهانی اول بازمی‌گردد که برای سرعت بخشیدن به گسترش خطوط سوخت و آب در طول نبرد به کار می‌رفت.ن آن تاد

هدف اصلی و اولیه لوله های ویکتولیک کاربردهای نظامی بود، ولی به سرعت در انواع مصارف تجاری و صنعتی نیز گسترش پیدا کرد. این فناوری زمانی شکل گرفت که یک نظامی به نام “سروان ارنست تریب” از گردان “مهندسان سلطنتی” یک شکل خاص از اتصال را طراحی کرد که مناسب لوله ها و سیلندرهای حاوی گاز و مواد شیمیایی تحت فشار بسیار بالا بود. در طول جنگ جهانی اول، تریب به همراه “دکتر هنری هِلشاو” که یک مهندس هیدرولیک برجسته بود، از طرف دولت بریتانیا به منظور توسعه تاکتیک های نبرد درون سنگری گمارده شده بودند.

سروان تریب جزو  اولین گروه از سربازانی بود که برای استفاده از جنگ افزار درون سنگری به نام “آتش افکن” آموزش دیده بودند. طبق گفته توماس ویکتور نویسنده کتاب “گروهان آتش افکن جنگ جهانی اول: قدرت های مرکزی و متفقین”، سروان تریب در ارسال باتری های وینسنت مخصوص آتش افکن به نیروهای متفقین همکاری می‌کرد و همچنین مسئول آموزش نحوه استفاده از این سلاح به سربازان بود. در همان اوایل استفاده از آتش افکن، کاربران آن با مشکلی در طراحی آن مواجه شدند که برای افرادی که با این سلاح کار می‌کردند خطرناک بود. دلیل این مشکل شلنگی بود که حامل سوخت این سلاح بود که در اثر جدا شدن از اتصال خود، دچار نشت سوخت داغ شده و آن را بر روی کاربر خود اسپری می‌کرد.

اتصال معیوب موجود در آتش افکن یکی از الهاماتی بود که باعث شد سروان تریب محصولات بهتر و قابل اطمینان تری برای اتصال دو لوله به هم ایجاد کند، بدین ترتیب اتصالات ویکتوری (به معنای پیروزی) پدیدار شد.

ثبت اختراع

در تاریخ ۴ آپریل ۱۹۱۹، سروان تریب اتصالاتی که امروزه با نام کوپلینگ ویکتولیک شناخته می‌شود را ثبت اختراع نمود.

“اختراع من اتصالات لوله را بهبود می‌بخشد که ضرورت بلندتر کردن فلنج‌ها در انتهای لوله به منظور اتصال را مرتفع می‌کند. من برای اتصال محکمی که برای سیالات مناسب باشد نیازی به لب به لب چسباندن دو انتهای لوله ها چه با واشر بین آنها و چه بدون آن نمبینم، بلکه بجای آن یک واشر ساخته شده با مواد انعطاف پذیر را به کار می‌برم، خاصیتی که یک ویژگی اساسی این اختراع است.”

—  کد ثبت اختراع ۱۴۹،۳۸۱ تریب بریتانیا – ۴ آپریل ۱۹۱۹

تأسیس

پس از مدت کوتاهی، کمپانی اتصالات لوله ویکتوری در لندن تأسیس شد. دکتر هِلشاو اختراعات زیادی داشت، از جمله کلاچ چند صفحه، فیلتر جریان مستقیم، پروانه گام متغیر و اتصالات لوله ویکتولیک. دکتر هِلشاو شیفته‌ی ابداع و اختراع بود، همانطور که عاشق تدریس، مهندسی، ورزش و موتورها بود. بعدها، در سال ۱۹۹۲ کلمات ویکتوری و هیدرولیک با هم ترکیب شد و کلمه “ویکتولیک” را ساخت. متعاقباً کمپانی ویکتولیک آمریکا در فوریه ۱۹۲۵ در نیویورک تأسیس شد.

میدان نبرد جنگ جهانی دوم بر پایه اتصالات ویکتولیک

اتصال لوله ها با کوپلینگ های مکانیکی رزوه (پیچ مانند) شده به سرعت در جنگ جهانی دوم گسترش پیدا کرد. اتصالات ویکتولیک به منظور تسریع توزیع سوخت و آب به نیروهای متفقین مورد استفاده قرار گرفت. این اتصالات برای نیروها بسیار ارزشمند بود چراکه مونتاژ و پیاده کردن خطوط لوله را بسیار آسان‌تر کرده بود و به نیروها اجازه میداد توزیع سوخت و آب را شتاب دهند.

تأسیسات اولیه اتصالات ویکتولیک  شامل سیستم هایی می‌شد که احتیاج به انعطاف پذیری داشتند. این اتصالات از نظر فضای مورد نیاز بسیار به صرفه بوده و ازین‌رو در تونل ‌ها، کشتی ها و حفاری بسیار کارآمد بودند. تقاضا برای سیستم های لوله‌کشی قابل اعتماد در طول جنگ جهانی دوم به شدت افزایش یافت که در ارتباط مستقیم با احتیاج نیروهای نظامی به نفت و سوخت برای میدان نبرد بود. روش های اولیه توزیع سوخت و نفت در طول جنگ شامل حمل آن با کشتی به خارج از مرزها و همچنین پخش آن با تریلر، کامیون و خطوط ریلی می‌شد.

درک کارایی خطوط لوله

با پی بردن به قابلیت های فراوان سیستم های لوله‌کشی، دپارتمان جنگ در تاریخ ۲۶ فوریه ۱۹۴۱ درخواست فرماندهان ارتش مبنی بر ایجاد یک سیستم توزیع گازوئیل جدید را پذیرفت. “فرماندهان ارتش پیشنهاد کرده‌اند خطوط لوله را به عنوان راه اصلی انتقال گازوئیل به بشکه ها و نقاط تخلیه سوخت در شرایطی که انتقال آن از طریق تانکرهای انتقال سوخت به دلیل مساعد نبودن شرایط زمین مهیا نباشد و یا اینکه به کلی تانکرهای حامل سوخت در دسترس نباشند، در نظر بگیریم. تمام لوله ها، پمپ ها، موتورها، شیلنگ ها، ابزار و اتصالات ویکتولیک دارای طراحی تجاری استاندارد بودند.”

اتصالات ویکتولیک یا به عبارت ساده‌تر اتصالات طراحی شده، تشکیل شده است از واشری لاستیکی که با دو فلز نیم دایره شکل (که به صورت دلخواه ریخته‌گری شده) در جای خود نگه داشته شده است. اتصالات ویکتونیک در طول جنگ جهانی برای مونتاژ خطوط لوله به نقاط تخلیه سوخت بسیار به کار رفت و به خوبی در تمام مدت به تمام نیرو ها و گروهان نظامی، سوخت، نفت، گازوئیل و آب رساند.

در زیر دو نمونه از تصاویر معرفی نمونه های اولیه سیستم های انتقال و تخلیه سوخت و آب را مشاهده می‌کنید که در آن زمان چاپ شدند.

شرکت راستینکار با تجربه ای بیش از ۶۰ سال در زمینه محصولات، قطعات و تجهیزات هیدرولیک و پنوماتیک (خدمات عرضه، مونتاژ، بازرسی و نگهداری) همواره آماده ارائه خدمات مشاوره به مشتریان خود است. خواهشمند است برای دریافت مشاوره و قیمت گیری با ما تماس (۰۲۱۳۳۹۹۱۸۵۲ – ۰۲۱۳۳۹۷۶۵۳۰ –  – ۰۲۱۳۳۹۷۶۵۳۱) حاصل فرمایید یا در تلگرام با استفاده از شماره ۰۹۱۹۸۱۶۱۶۹۲ به ما پیام ارسال نمایید (کانال تلگرامی ما: ‌telegram.me/rastinkar )

درمورد نویسنده

rastinkar@rastinkar.com

نوشته های متبط

در کانال تگرام ما عضو شوید

با ما در تلگرام همراه باشید، تا با انواع محصولات ، طرز عملکرد، راهنمای استفاده و بسیاری از دیگر مطالب مفید مطلع شوید

JOIN
CLOSE
Open chat