Categories
اشتباهات رايج در نگهداري شيلنگهاي هيدروليك

اشتباهات رايج در نگهداري شيلنگهاي هيدروليك!

اهمیت عملکرد شیلنگها در سیستم هیدرولیک بر کسی پوشیده نیست، احتلال درعملکرد آن، اعم از پارگی شیلنگ ، گرفتگی یا نشتی آن باعث از کار افتادن کل یک سیستم هیدرولیک می شود. چنانچه در یک مجموعه عظیم راه سازی، خرابی یک شیلنگ در یکی از ماشین آلات، موجب به تعویق افتادن کار تا زمان تشخیص و تعویض آن می شود.از دلایل کاهش عمر شیلنگهای لاستیکی می توان به سرما و گرما، قرار گرفتن در معرض نور خورشید و ولکانیزاسیون اشاره کرد.

از این رو سازمانهای استاندارد جهانی طول عمر مفید شیلنگها را اعلام کرده است تا از فرسایش شیلنگ بر اثر اتمام عمر مفید آن جلوگیری به عمل آید.
عمر مفید یک شیلنگ از زمان تولید، حداکثرDIN20066 و ISO8331بر اساس استانداد 6 سال می باشد.
شیلنگهای خام یا پرس شده حداکثر برای 8 سال قابل استفادهB55244بر اساس استاندارد
می باشند.
، زمان نگهداری شیلنگ 10 سال عنوان کرده است، SAE J 1273استاندارد
مشروط به شریط نگهداری آن بر طبق استاندادها و حفظ شکل ظاهری آن.
تعویض دوره ای شیلنگها، استفاده از شیلنگهای مقاوم در برابر نور خورشید، استفاده از شیلنگهای دما بالا جهت مناطق گرمسیر و استفاده از شیلنگهای دما پایین جهت کاربردهایی که دما پایین تر از حد استاندارد شیلنگهای لاستیکی است، برای حفظ طول عمر شیلنگها مفید است.

از دیگر عواملی که منجر به کاهش طول عمر شیلنگ می شود می توان به ضربه یا سایش اشاره کرد:
ساییده شدن شیلنگها در اثر حرکت، برخورد به قطعات مجاور، قرار گرفتن زیر وسیله نقلیه، همگی باعث از بین رفتن سطح خارجی شیلنگ و یا آسیب دیدن روکش شیلنگ شده و باعث کاهش طول عمر آن می گردد.
به منظور کاهش این عوامل استفاده از روکشهای ضد سایش برزنتی، فنر پلاستیکی و فنر فلزی توصیه می شود.همچنین احداث کانال در کف محوطه جهت گذر شیلنگ نیز توصیه می گردد.
از دیگر عوامل خرابی شیلنگ می توان به خم شدن بیش از اندازه آن اشاره کرد.
برای جلوگیری از این اتفاق استفاده از جدول مشخصات فنی توصیه می گردد.
یا حداقل شعاع خم شدن Minimum-Bend- Radiusدر این جدولها تحت عنوان
اعدادی مشخص می شود، که محدودیتهایی را مشخص می کند، رعایت این محدودیتها نهایتا” باعث طول عمر شیلنگ می گردد.
پرس شیلنگ از دیگر عوامل مهمی است که در صنعت هیدرولیک بسیارحائز اهمیت است. دستگاه پرس با کیفیت در رابطه نقش مهمی را دارا می باشد.
امروزه دستگاههای مدرن، با دقت مورد نیاز در حد دهم میلیمتر این امکان را فراهم می آورد تا پرس شیلنگها با کمترین اشتباه چشمی انجام شود و همه چیز تحت کنترل قرار گیرد.

شرکت راستین کار در راستای حفظ منافع مشتریان و بالا بردن سطح تولید داخلی با ارائه دستگاههای پرس با کیفیت جهانی و به روز دنیا گام بلندی برای حفظ اعتماد ملی برداشته است.علاوه براین دستگاه ها، تجهیزات با کیفیت اعم از شیلنگها، اتصالات و دستگاههای پرس معتبر، نیروهای آموزش دیده جهت کار با دستگاهها و تجهیزات نیز نقش عمده ای در بازده کیفی واحدهای فنی دارا می باشد.

همانطورکه پرس بیش از حد پوسته برروی شیلنگ منجر به داغ شدن روغن هیدرولیک به
دلیل کوچک شدن مقطع در محل اتصال سر شیلنگی می شود، همچنان پرس شیلنگ به میزان کمترازحد استاندارد نیز، منجر به دررفتن شیلنگ از محل سر شیلنگی می گردد.
درنتیجه هردو عمل ، ماشین آلات کاربردی دچار سانحه و یا احیانا ازکار افتادگی خواهند شد. از دیگرمعایب غیر استاندارد بودن دستگاه پرس شیلنگ می توان به این نکته اشاره کرد که دستگاههای پرسی که به سیستم تنظیم قطر پس از پرس مجهز نیستند، به علت عدم وجود میکرومتر ویا سیستم تنظیم دیجیتال، کنترولی بر روی خروجی مورد نظر نداشته و در نتیجه فرآیند کار به صورت چشمی انجام می شود.درصورتیکه برطبق جدولهای پرس شیلنگ استاندارد، دقت در حد دهم میلی متر قابل نیاز است تا نتیجه کار رضایت بخش عنوان شود.همچنین استفاده از سمبه های استاندارد دربالا بردن کیفیت پرس شیلنگ بسیار موثر می باشدکه این مهم، با توجه به استفاده از سمبه هایی با سطوح یکسان موثر واقع می شود.

شرکت راستین کار با ارائه مجموعه ای از با کیفیت ترین دستگاههای پرس دنیا ومعرفی جدید ترین سیستمهای کنترلی، دارای دقت بسیار بالا وبا عملکرد اپراتوری آسان، به همکاری و همیاری صنعتگران کشور پرداخته است.

 

تناسب پوسته با سرشیلنگی

جهت هر نوع شیلنگ سرشیلنگی مخصوص به خود وجود دارد. به صورت معمولی این تناسب در جدولهای کاتالوگ سازندگان اتصالات وجود دارد که برای انواع مختلف سرشیلنگی ها، پوسته مناسب مشخص شده است.
با پیروی از این استانداردها می توانیم شاهد طول عمر بیشتر شیلنگ و عدم هدر رفتن انرژی و هزینه اضافی باشیم . چرا که با استفاده از پوسته های متفرقه، خارج از جدول استانداردها، شیلنگ از محل پوسته در رفته و نتیجه مورد نظر حاصل نخواهد گردید.حتی دیده شده که از لوله به جای پوسته استفاده شده که این عمل هم خارج از استانداردهای مورد نظر می باشد.

نحوه تمیز کردن شیلنگهای هیدرولیک ساخته شده:

همه افرادی که در صنعت هیدرولیک فعالیت دارند، به اهمیت کاهش آلودگی واقف هستند، ورود ذرات، گرد و خاک و حتی آب به سیستم هیدرولیکی فاجعه بار بوده و منجر به خرابی دستگاه می گردد. به همین دلیل بسیار مهم است که موارد آلاینده را از سیستم هیدرولیک دور نگه داشت.جهت اطمینان از به دور ماندن مایع هیدرولیکی از مواد آلاینده، تمیز کردن داخل شیلنگ هیدرولیک قبل از مونتاژ از اهمیت فراوانی برخوردار است.در صورت باقی ماندن مواد آلاینده در داخل شیلنگهای هیدرولیک بعد از مونتاژ، این آلاینده ها به سادگی می تواند وارد مخزن شود و به تمامی سیستم راه پیدا کند.

سه روش برای از بین بردن آلاینده ها از سیستم هیدرولیک پیشنهاد میشود:
1-استفاده از باد فشار قوی
2-استفاده از فشار آب
progectiles 3-

استفاده از باد فشار قوی
به این معنا که با ورود باد فشار بالا و خشک و تمیز به داخل شیلنگ هیدرولیک، مواد آلاینده به خارج هدایت خواهد شد. این روش برای شیلنگ های با طول کم مناسب است و برای شیلنگ های بلند به دلیل امکان گیر کردن ذرات در داخل آن کارایی ندارد.
استفاده از فشار آب
تا وقتی که مایع تمیز و قابل استفاده در داخل شیلنگ باشد، می توان مایع را با فشار بالا در داخل شیلنگ برده و با ایجاد جریان بسیار تند، هرگونه گرفتگی را خارج نمود.دراین روش مایع مورد استفاده خود می بایست بدون آلودگی و تمیز بوده و همچنین با مواد داخل شیلنگ سازگار باشد. به طوریکه با ایجاد فشار بالا آلاینده ها از دیواره داخلی شیلنگ به بیرون پرتاب خواهد شد.
همچنین برای حصول اطمینان از بدون آلاینده بودن مایع، استفاده از فیلتر توصیه می گردد.
و نیز قبل از نصب شیلنگ از خشک بودن داخل آن اطمینان حاصل شود.
یقینا” یکی از بهترین روشها برای تمیز کردن شیلنگهای هیدرولیک استفاده از روش فوم پروجکتایلز(پرتاب کف) می باشد. در این روش کف از طریق باد فشرده شده به داخل شیلنگ مونتاژ شده شلیک می شود. با استفاده از تفنگهای میزی و یا دستی می توان اطمینان حاصل کرد که کف پرتاب شده، کاملا مسیر را طی کرده و از شیلنگ خارج شده است.
این پرتابها حدودا 20 تا 30 درصد از قطر داخلی شیلنگ بزرگتر می باشد همین دلیل باعث می شود تا با ایجاد فشار بر دیواره های شیلنگ های هیدرولیک، تمامی گرد وغبار و آلاینده ها خارج گردد.
روش فوم پروجکتایلز تمامی غبار و آلاینده ها را از داخل شیلنگ خارج کرده و مصرف کننده خود به صورت عینی مقدار آلاینده های خارج شده را مشاهده می نماید.توصیه می شود از فوم پروجکتایلز در دو سر شیلنگ استفاده شود و دو سر را کپ بسته، تا از تمیز بودن شیلنگ مطمئن شوند.

About the Author

rastinkarsales@gmail.com

Related Post